EMA usvojila mjere za otkrivanje i upravljanje nestašicama lijekova i usvojila popis lijekova koji se koriste tokom hitnih javnozdravstvenih situacija
19.09.2022 | Agencija
Predmetni popis dostupan je putem internetskih stranica EMA-e, odnosno ovdje.
Lijekovi koji se nalaze na takvim popisima pomno su praćeni zbog mogućeg povećanog rizika od nestašica. U slučaju potrebe, EMA može koordinirati brze regulatorne postupke kako bi osigurala kontinuiranuo snabdijevanje tržišta u svim državama članicama EU-a.
EMA je nedavno objavila i prvi popis kritičnih lijekova i vakcina protiv bolesti COVID-19.
Riječ je o novoj odgovornosti u sklopu pojačane uloge EMA-e u pripravnosti i upravljanju kriznim situacijama koje su povezane sa snabdijevanjem lijekovima i medicinskim sredstvima, kako bi se pratile nestašice i osigurao snažan odgovor na krize i hitne situacije vezane uz javno zdravlje.
MSSG je usvojio popis glavnih terapijskih grupa nakon konsultacija s Radnom grupom jedinstvenih tačaka kontakata unutar nacionalnih tijela za lijekove (SPOC) za praćenje nestašica na području EU-a (engl. Medicines Shortage SPOC Working Party, SPOC WP), Radnom grupom pacijenta i potrošača (PCWP), Radnom grupom zdravstvenih radnika (HCPWP)
, naučnom zajednicom i udruženjima predstavnika industrije. Predmetna lista revidirat će se svake godine ili po potrebi kako bi se uzele u obzir, između ostalog, promjene u kliničkoj praksi.
Dok je popis glavnih terapijskih grupa isključivo informativan, popisi kritičnih lijekova nameću obveze nosiocima dozvola da putem svojih kontaktnih tačaka (engl. an industry single point of contact, i-SPOC) redovno obavještavaju EMA-u o potencijalnim ili trenutnim nestašicama lijekova, dostupnim zalihama te predviđenoj ponudi i potražnji.
[1] Situacija vezana uz nestašice lijekova koja bi mogla predstavljati ozbiljan rizik za javno zdravlje u više od jedne države članice EU-a.