
Kalendar
OBAVJEŠTAVANJE O NEŽELJENIM REAKCIJAMA I NEISPRAVNOSTI U KVALITETU LIJEKA U HITNIM SITUACIJAMA:
TELEFONI 0-24 h, samo u hitnim slučajevima koji mogu dovesti do povlačenja lijeka.
KONTAKT OSOBE:
Alija Uzunović, Azira Čajić
+387 66 811-517
+387 61 473-605
Centrala, od 08-16 h,
+387 51 456-040
+387 51 450-301 (fax)
Prikaži
Naslovna Vijesti
Vijesti
Pismo zdravstvenim radnicima o ažuriranim preporukama za minimizaciju poznatog rizika od intraokularne upale uključujući retinalni vaskulitis i/ili retinalnu vaskularnu okluziju, za lijek Beovu ▼ (brolucizumab)
Datum: 03/17/2022
Sažetak:
- Intraokularna upala, uključujući retinalni vaskulitis i/ili retinalnu vaskularnu okluziju može se javiti nakon prve intravitrealne injekcije lijeka Beovu-a i u bilo kojem trenutku liječenja. Ovi događaji su češće bili primjećeni u ranoj fazi liječenja.
- Više slučajeva intraokularnih inflamacija je uočeno među pacijentima koji su razvili anti-brolucizumab antitijela tokom liječenja. Retinalni vaskulitis i/ili retinalna vaskularna okluzija su imunološki posredovani događaji.
- Kod pacijenata koji razvijaju intraokularnu upalu, uključujući retinalni vaskulitis i/ili okluziju krvnih žila retine, liječenje lijekom Beovu treba prekinuti, a pacijente treba odmah liječiti.
- Doze održavanja Beovu (nakon prve 3 doze) ne treba davati u intervalima manjim od 8 sedmica. Ovo se zasniva na nalazima studije MERLIN (pogledajte dodatne detalje u odjeljku Pozadina zabrinutosti za sigurnost).
- Pacijenti sa anamnezom intraokularne upale i/ili retinalne vaskularne okluzije u godini prije liječenja lijekom Beovu izloženi su riziku od razvoja retinalnog vaskulitisa i/ili retinalne vaskularne okluzije i treba ih pažljivo pratiti.
- Ženski spol je identificiran kao dodatni faktor rizika. Veća incidenca je također uočena kod pacijenata japanskog porijekla.
- Bolesnike treba uputiti kako da prepoznaju rane znakove i simptome intraokularne upale, retinalnog vaskulitisa i retinalne vaskularne okluzije i savjetovati ih da bez odlaganja potraže ljekarsku pomoć, ako se sumnja na ove neželjene reakcije.
Tekst pisma zdravstvenim radnicima možete pogledati ovdje.
Podsjećamo da su zdravstveni radnici obavezni prijaviti ALMBiH-u svako neželjeno dejstvo lijeka kao i neispravnost u kvalitetu lijeka. Pacijenti koji su razvili neko od neželjenih dejstava trebaju se obratiti svom ljekaru ili apotekaru radi savjetovanja o načinu nastavka terapije.
Nazad
Powered by News Script
Medicinska sredstva

Spisak medicinskih sredstava za koja su izdate potvrde o upisu u Registar medicinskih sredstava
DetaljnijeVeleprometnici

Registri veleprometnika lijekova i medicinskh sredstava u Bosni i Hercegovini
DetaljnijeO ALMBIH-u
Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine je osnovana Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima („Službeni glasnik BiH, br. 58/08“) kao ovlašteno tijelo odgovorno za oblast lijekova i medicinskih sredstava koji se proizvode i upotrebljavaju u medicini u BiH.
Sa radom je počela 01.05 2009. godine.
Dokumenti
Javni pozivi i nabavke
© 2012 Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine. Sva prava zadržava | v.1.0, 12.09.2012